کارتخوان چگونه کار می‌کند؟

امروزه حمل پول نقد بین مردم کم شده‌است. آن‌ها ترجیح می‌دهند اگر خریدی دارند با کارت‌بانکی انجام دهند. در نتیجه اگر به شیوه سنتی عمل می‌کنید، تعداد زیادی از مشتری‌های خود را از دست می‌دهید.

شیوه استفاده از کارت‌خوان پیچیده نیست اما آگاهی داشتن به نحوه کار با دستگاه pos برای افرادی که کسب و کار دارند، مانند داشتن سواد است. یعنی اگر دارای کسب و کاری هستید و مدام به کسی برای انجام کار با دستگاه کارتخوان نیاز دارید، وقت این است که آموزش ببینید.

در نتیجه اگر به‌تازگی قصد استفاده از دستگاه کارتخوان را دارید و مایل هستید بدانید دستگاه کارتخوان چگونه کار می‌کند، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آموزش استفاده از دستگاه کارتخوان

در ابتدای آشنایی با نحوه کار کردن دستگاه pos یا کارتخوان لازم است بدانید، استفاده از دستگاه کارتخوان راه مناسبی برای دوری از استفاده از پول نقد است. بهتر است برای استفاده از دستگاه pos به‌عنوان خریدار، خودتان کارت بکشید و رمز را خودتان وارد کنید.

دستگاه کارتخوان چگونه کار می کند

نحوه کار کردن دستگاه pos یا کارتخوان

مراحل آموزش استفاده از کارتخوان به شرح زیر است:

 • ابتدا کارت را از جهت درست در دستگاه بکشید.
 • سپس دستگاه مبلغ مورد نظر را درخواست می‌کند، مبلغ را وارد کنید.
 • اگر مبلغ وارد شده صحیح است، تایید را فشار دهید.
 • دستگاه درخواست رمز می‌کند، رمز را وارد و تایید کنید.
 • دستگاه با مرکز ارتباط برقرار می‌کند تا مبلغ را از حساب شما کسر کند.
 • بعد از تایید نهایی، دستگاه یک نسخه رسید برای فروشنده و یک نسخه برای مشتری پرینت می‌گیرد.

رسیدی که دستگاه به مشتری و فروشنده تحویل می‌دهد، پس از مدتی کمرنگ می‌شود. اگر نیاز است تا رسید را نگه‌دارید، یا از آن عکس بگیرید و یا روی آن چسب بزنید.

نحوه کار کارتخوان چگونه است؟

برای اینکه کاملاً به جواب این سؤال که دستگاه‌های کارتخوان چگونه کار می‌کنند برسید، تمامی این روند را از جهت دیگر بررسی می‌کنیم.

نحوه کار کردن دستگاه pos یا کارتخوان

آموزش استفاده از کارتخوان

ارتباط با بانک کارت فروشنده

با شروع عملیات پرداخت، بانک فروشنده درخواستی را دریافت می‌کند، وظیفه این بانک نگهداری این درخواست‌ها است. درباره اینکه کارتخوان سیار چگونه کار می‌کند و یا کارتخوان ثابت چگونه کار می‌کند در این مرحله باید بدانید که، این درخواست‌ها از طریق دستگاه کارتخوان متصل به شبکه موبایلی برای کارتخوان سیار و خط تلفن برای کارتخوان ثابت انتقال داده‌می‌شود. درواقع هدف از استفاده از دستگاه کارتخوان نگه‌داری و ایجاد سند از این درخواست‌ها است.

 

ارتباط و ارسال درخواست به بانک مشتری

در این مرحله درخواست بانک فروشنده به بانک مشتری ارسال می‌شود تا بتواند عملیات تراکنش را انجام دهد و دسترسی به بانک مشتری آزاد شود.

بررسی اطلاعات حساب خریدار در بانک صادر کننده کارت

در ادامه دانستن اینکه کارتخوان چگونه کار می‌کند، باید بدانید که بانک مشتری با دریافت اطاعات، حساب مشتری را بررسی می‌کند تا صحت جزئیات را بسنجد، رمز و میزان مبلغ که باید با میزان موجودی مطابقت باشد در این مرحله بررسی می‌شود.

صدور و ثبت مجوز توسط بانک

درخواست در بانک فروشنده و مشتری به‌طور جداگانه ثبت و نگهداری می‌شود. مبلغ درخواستی از حساب مشتری کم و به‌حساب فروشنده واریز می‌شود.

تایید نهایی پرداخت و چاپ رسید

پس از اینکه بانک دو طرف معامله، بررسی‌ها را انجام داد و پرداخت انجام شد، رسید این عملیات روی کارتخوان مشاهده و چاپ می‌شود. تمامی این فرآیند در چند ثانیه اتفاق می‌افتد. اگر کار به این شیوه پیش نمی‌رفت و مشتری مجبور به پرداخت از طریق بانک بود، باید هم فروشنده و هم خریدار مقدار زیادی از وقت خود را صرف ماندن در صف بانک می‌کردند.

کارتخوان سیار چگونه کار میکند

فواید کارتخوان

کارهایی که کارتخوان انجام می‌دهد چیست؟

پس از اینکه دانستید کارتخوان چگونه کار می‌کند، لازم است با سایر کارهایی که با کارتخوان می‌توانید انجام دهید آشنا شوید. اگر به منوی دستگاه کارتخوان نگاه کنید می‌بینید که بنا بر نحوه کار کردن دستگاه pos یا کارتخوان، این دستگاه علاوه بر خرید امکانات دیگری هم دارد. در ادامه تعدادی از آن‌ها را که در دستگاه‌ها معمول هستند، بیان می‌کنیم.

 • خرید با کارت‌بانکی
 • خرید شارژ برای تلفن‌های همراه
 • دریافت موجودی حساب
 • گرفتن لیستی از ریز تراکنش‌های مالی قبلی
 • اگر صورت حسابی دارید که دارای شناسه است، مانند قبض برق، آب و انواع این‌ها، می‌توانید با دستگاه پوز پرداخت کنید.

 

وظیفه دستگاه کارتخوان در پایان روز کاری چیست؟

در کسب و کار‌ها معمول است که در پایان روز کاری گزارشی از گردش مالی روزانه دریافت کنند. در ادامه آشنایی با اینکه دستگاه کارتخوان چگونه کار می‌کند، لازم است بدانید که دستگاه‌های کارتخوان لیستی از تمامی تراکنش‌های انجام‌شده را ارائه می‌دهند. با استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی و کامپیوتری می‌توانید لیست این تراکنش‌ها و تراکنش‌هایی که با پول نقد انجام‌شده را وارد کنید تا گزارش صحیحی از معاملات روزانه خود داشته ‌باشید. ثبت گزارش‌های روزانه، کار حسابرسی پایان ماه و سال را آسان می‌کند.

دستگاه کارتخوان سیار چگونه کار میکند

تراکنش موفق و ناموفق در کارتخوان

بازگشت کالا و باز پس گیری پول در دستگاه کارتخوان چگونه انجام‌می‌شود؟

برخی افراد فکر می‌کنند اگر با کارت‌بانکی خرید کنند و بخواهند کالایی که خریده‌اند را پس بدهند، هیچ راهکاری وجود ندارد. اما به این شکل نیست. مراحل زیر شیوه این‌کار را توضیح می‌دهند.

 • ابتدا به متصدی اعلام کنید که کالا را از طریق کارت خریداری کردید و قصد دارید رسید و کالا را پس دهید.
 • رسید خرید را به فروشنده تحویل دهید.
 • در صورتی که فروشگاهی که از آن خرید کردید امکان برگشت کالا را برای مشتری در نظر گرفته باشد، متصدی کارهای مربوط به برگشت کالا را انجام می‌دهد و دو رسید، یکی برای فروشنده و یکی برای خریدار تحت‌عنوان کالای برگشت داده‌شده چاپ می‌کند. در این مرحله رمز از خریدار گرفته نمی‌شود.
 • شما به‌عنوان خریدار بهتر است در پایان رسید‌ها را کنترل و رسید فروشنده را امضا کنید.

باید استفاده از کارت‌بانکی

دانستن اینکه کارتخوان چگونه کار می‌کند، کارتخوان ثابت چگونه کار می‌کند و یا دستگاه کارتخوان سیار چگونه کار می‌کند، مهم است اما در کنار آن باید فواید کارت را نیز بدانید.

 • نیاز به گرفتن پول از خود پرداز نیست و در نتیجه نیازی به حمل آن هم نیست
 • برای پرداخت برای هر نوع خریدی از کارت استفاده می‌کنید و نگران پول خرد حمل پول و دزدیده شدن آن نیستید.
 • کارتی که در خود پرداز استفاده می‌شود قابلیت استفاده در دستگاه پوز را هم دارد.
 • بانک‌ها در یک شبکه کلی قرار دارند و نیاز نیست دقیقاً از هر بانکی که کارت دارید از همان دستگاه پوز و خود پرداز استفاده‌کنید.
 • انجام تراکنش در دستگاه کارتخوان هزینه‌ای برای دارنده کارت ندارد.
 • اسکنانس موجب انتقال الودگی‌ها و بیماری‌ها می‌شود ولی کارت قابلیت ضد عفونی شدن دارد و فقط برای شماست.
سبد خرید